New Delhi, Delhi
GST No. 07BBMPG2879K1Z4
Call 07949349829 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Ladder Type | Step Ladder |
| Total Height | 20 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Aluminium |
| Number of Steps | 19 |
| Step Type | Flat Steps |
| Anodised | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Step | 19 |
| Brand | Gupta Aluminium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Extended Height | 25 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Closed Height | 14 ft |
| Number of Sections | 2 |
| Anodised | No |
| Material | Aluminum |
| Brand | Gupta Aluminium |
| Step Type | Fluted / Round |
| Features | Safety Ring, Wheels |
| Side Section Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Self Supporting |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Total Height | 25 ft (7.6 m) |
| Structure Type | Wall Supported |
| Height | 14 Feet |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Aluminium |
| Max Load | 150 kg |
| Features | Foldable |
| Warranty | 1 YEAR MANUFECTURE WARRNTY |
| Loading Capacity | 150 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Extended Height | 40 ft |
| Height | 20 Feet |
| Material | Aluminium |
| Ladder Type | Tiltable |
| Color | Silver |
| Surface Type | Color Galvanized |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Is It Foldable | Foldable |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminum |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Surface Type | Color Galvanized |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Working Height | 3 m (10 ft) |
| Height | 10 Feet |
| Scaffold Width | 0.75 m (Narrow) |
| Access Type | Ladder Access |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Platform Length | 1.8 m |
| Load Capacity (per platform) | 150 kg |
| Dimension | 3 MTR PLATFORM |
| Weight | 98 KG |
| Capacity | 150 KG |
| Platform Surface | Plywood |
| Features | Tool-Free Assembly |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details