New Delhi, Delhi
GST No. 07BBMPG2879K1Z4
Call 07949349829 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Ladder Type | Single Telescopic |
| Total Height | 20 ft (6 m) |
| Maximum Extended Height | 24 ft |
| Structure Type | Wall Supported |
| Closed Height | 1.2 m |
| Material | Aluminium |
| Load Capacity | 150 kg |
| Locking Mechanism | One Touch Lock |
| Features | Foldable |
| Warranty | No Warranty |
| Steps | 16 |
| Brand | Gupta Aluminium |
| Anodised | Yes |
| Open height | 20.5 FEET |
With rich industrial experience we are involved in offering an extensive range of Aluminium Telescopic Ladder. We deal in the best quality telescopic ladder.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Structure | standard |
| Usage/Application | Industrial |
| Max load | 100 kg |
| Brand | Gupta Aluminium |
| Material | Aluminium |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Ladder Type | Tower Ladder |
| Platform Size | 600×600 mm |
| Design Type | GA17 |
| Dimensions | Tiltable Tower Ladder |
| Wheels | 4 nos |
| Wheel Type | Rubber Castor |
| Number Of Step | 20 |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Aluminum |
| Height | 20 Feet |
| Size | 20 ft to 75 ft |
| Color | Aluminium silver |
| Weight | 300 kg |
Additional Information:
View Complete details